-

A mesterséges intelligencia diadalmaskodott a világ legkifinomultabb autonóm drónversenyén Abu Dhabiban

  • Az A2RL x DCL Autonomous Drone Championship által megrendezett legkifinomultabb és legnagyobb kihívást jelentő versenysorozatban a mesterséges intelligencia drónja legyőzi az emberi pilótát, áttörést hozva az autonóm repülés innovációjában
  • Több mint 2500 néző négy élvonalbeli versenyformátumban kíséri figyelemmel a legjobb autonóm drónversenyzők küzdelmét az 1 millió dolláros nyereményalapért
  • Három győzelemmel a MavLab (TU Delft) uralja a bajnokságot az AI Grand Challenge, az AI Drag Race és az AI vs Human versenyeken; az AI Multi-Autonomous Drone Race verseny győztese a TII Racing (Technológiai Innovációs Intézet, Abu Dhabi) lett

ABU DHABI, Egyesült Arab Emírségek--(BUSINESS WIRE)--Az Abu Dhabi Autonomous Racing League (A2RL), a Fejlett Technológiai Kutatótanács (ATRC) része, a Drone Champions League-gel (DCL) együttműködésben lezárta az első A2RL x DCL Autonomous Drone Championship nevű bajnokságot a Közel-Keleten, az Egyesült Arab Emírségekben található ADNEC Marina Hallban, Abu Dhabiban. Az autonóm repülés és a légi robotika terén elért jelentős áttörésnek köszönhetően a Team MavLab mesterséges intelligencia drónja felülmúlta a világ vezető emberi pilótáját, és ezzel megnyerte az AI vs Human Challenge (Mesterséges intelligencia az emberrel szemben) versenyt. A fej-fej mellett zajló küzdelem volt a valaha megrendezett legösszetettebb párharc, amelyen a DCL Falcon Cup döntősei – a világ legjobb drónpilótái – vettek részt.

A két rendkívül intenzív napon 14 nemzetközi csapat kvalifikálta magát a döntő hetére, az első négy pedig továbbjutott, hogy több kihívást jelentő versenyformátumban is megmérkőzzön egymással. Az Egyesült Arab Emírségek, Hollandia, Ausztria, Dél-Korea, Csehország, Mexikó, Törökország, Kína, Spanyolország, Kanada és az Egyesült Államok csapatai egyetemi laboratóriumok, kutatóintézetek és startup innovátorok keverékét képviselték.

Minden csapat egy szabványosított drónnal versenyzett, amely a kompakt, de nagy teljesítményű NVIDIA Jetson Orin NX számítástechnikai modullal, egy előre néző kamerával és egy tehetetlenségi mérőegységgel (IMU) rendelkezett a fedélzeti érzékeléshez és vezérléshez. Emberi beavatkozás nélkül a drónok teljes mértékben a valós idejű feldolgozásra és a mesterséges intelligencia által vezérelt döntéshozatalra támaszkodtak, hogy 150 km/órát meghaladó sebességet érjenek el egy összetett versenykörnyezetben.

A pályatervezés az érzékelésen alapuló autonómia határait feszegette – széles kaputávolsággal, szabálytalan világítással és minimális vizuális jelzőkkel. A redőnyös kamerák használata tovább növelte a nehézséget, próbára téve minden csapatot, hogy nehéz körülmények között is képesek-e gyors, és stabil teljesítményt nyújtani. Ez volt az első alkalom, hogy ilyen vizuálisan gyér pályán ilyen mértékű és összetettségű autonóm drónversenyt rendeztek, hangsúlyozva az esemény ambícióját és technikai kihívását.

A bajnokság fénypontjai

  • Az AI Grand Challenge (Nagy mesterséges intelligencia kihívás) győztese : a MavLab (TU Delft) futotta a leggyorsabb időt a 170 méteres távon, mindössze 17 másodperc alatt két kört (22 kaput) teljesítve.
  • Az AI vs Human Showdown (Mesterséges intelligencia az emberrel szemben) győztese : a MavLab autonóm drónja felülmúlta a legjobb emberi pilótát – a mérföldkőnek számító Mesterséges intelligencia az emberrel szemben elnevezésű leszámolásban.
  • A Multi-Autonomous Drone Race (Több autonóm drónverseny) győztese : a TII Racing győzedelmeskedett a multi-drón formátumban, a Mesterséges intelligencia koordináció és ütközés-elkerülés nagysebességű tesztjén.
  • Az Autonomous Drag Race (Autonóm gyorsulási verseny) győztese : a MavLab (TU Delft) aratott győzelmet a világ első, csak mesterséges intelligencia-alapú gyorsulási versenyén, amely egyenes vonalú sebességet és irányítást mutatott a bajnokság legjobb csapataival szemben.

„Az ATRC-nél abban hiszünk, hogy az innovációt a való világban kell bizonyítani, nem csak ígérni” –árulta el Őexcellenciája Faisal Al Bannai, az Egyesült Arab Emírségek elnökének stratégiai kutatási és fejlett technológiai ügyekért felelős tanácsadója és az ATRC főtitkára. „Az A2RL több mint csupán egy verseny, a nagyteljesítményű autonómia globális tesztpályája, amely tükrözi az Egyesült Arab Emírségek a mesterséges intelligencia, a robotika és a következő generációs mobilitás felelősségteljes fejlesztése iránt tett elkötelezettségét.”

„A repülés jövője nem a laboratóriumban, hanem a versenypályán kel életre” – mondta el Stephane Timpano, az Abu Dhabi Autonomous Racing League verseny házigazdája, és az ASPIRE vezérigazgatója. „Amit ezen a hétvégén láthattunk, közelebb visz bennünket az autonóm rendszerek méretezéséhez a mindennapi életben.” Markus Stampfer, a DCL ügyvezető elnöke hozzátette: „Elit versenyfeltételeket hoztunk az autonóm repülésbe – és a mesterséges intelligencia megfelelt ennek a kihívásnak. Ez mind a sport, mind a technológia szempontjából jelentős ugrásnak számít.”

Miután három legjobb címet is megszerzett, Christophe De Wagter, a MavLab csapatfőnöke elragadtatottan nyilatkozott: „Az AI Grand Challenge (Nagy mesterséges intelligencia kihívás), illetve az AI vs Human race (Mesterséges intelligencia az emberrel szemben) verseny megnyerése óriási mérföldkő csapatunk számára. Ez igazolja az autonóm repülés terén végzett több éves kutatásokat és kísérleteket. Azt látni, hogy algoritmusaink ilyen magas nyomású környezetben teljesítenek, és a nyereményalap legnagyobb részét hazaviszik, hihetetlen jutalom számunkra."

Az UNICEF-fel együttműködésben és az ATRC felügyelete alatt megtervezett A2RL X DCL Drone STEM program több mint 100 emirátusi hallgatót képzett ebben az évben. Több mint 60%-uk tekintélyes Trusted Operator Program minősítést szerzett, 24-en pedig tökéletes pontszámot értek el, és a program részeként kifejlesztett élvonalbeli repülési készségeket mutattak be.

A drón finálé lezártával minden szem az A2RL autonóm autóverseny-sorozatának 2. szezonja felé fordul, amelyre 2025 negyedik negyedévében az Abu Dhabiban található Yas Marina Circuit pályán kerül majd sor.

*Forrás: AETOSWire

E közlemény hivatalos, mérvadó változata az eredeti forrásnyelven közzétett szöveg. A fordítás csak az olvasó kényelmét szolgálja, és összevetendo a forrásnyelven írt szöveggel, amely az egyetlen jogi érvénnyel bíró változat.

Contacts

Thushara Mohanan
thushara.mohanan@tii.ae

More News From Technology Innovation Institute

Az Egyesült Arab Emírségek a városi közlekedés átalakítása érdekében megkezdi a légi folyosók feltérképezését a légi taxik és teherszállító drónok számára

DUBAJ, Egyesült Arab Emírségek--(BUSINESS WIRE)--Az Egyesült Arab Emírségek merész lépést tett a városi közlekedés újradefiniálása felé azzal, hogy megkezdte a légifolyosók feltérképezését és a szabályozási keretrendszer kifejlesztését a pilóta által irányított, valamint autonóm légi taxik és teherszállító drónok számára. Ez a transzformatív kezdeményezés hatalmas előrelépést jelent az ország azon küldetésében, hogy a mobilitás jövőjének éllovasává váljon. Az Általános Polgári Légiközlekedési H...

Falcon 3: Az Egyesült Arab Emírségek Technológiai Innovációs Intézete bemutatja a világ legerősebb kis mesterséges intelligencia modelljeit, amelyek könnyű infrastruktúrákon, köztük laptopokon is futtathatók

ABU DHABI, Egyesült Arab Emírségek--(BUSINESS WIRE)--A Technológiai Innovációs Intézet (TII), az Abu Dhabi Fejlett Technológiai Kutatótanácsának (Advanced Technology Research Council, ATRC) vezető globális alkalmazott kutatóközpontja, bemutatta a Falcon 3 elnevezésű, nyílt forráskódú nagy nyelvi modell (LLM) sorozatának legújabb iterációját. Ez az úttörő kiadás új teljesítménynormákat állít fel a kis nyelvi modellek (LLM) számára, valamint hozzáférést biztosít a fejlett mesterséges intelligenci...

Abu Dhabi Technológiai Innovációs Intézete megnyitotta a mesterséges intelligencia (AI) jövőjéről szóló kritikus vitákkal tűzdelt nyílt forráskódú mesterséges intelligencia-csúcstalálkozót

ABU DHABI, Egyesült Arab Emírségek--(BUSINESS WIRE)--A Technológiai Innovációs Intézet (TII), a globális alkalmazott tudományos kutatóközpont ad otthont Abu Dhabiban a nyílt forráskódú mesterséges intelligencia-csúcstalálkozónak, amely a globális mesterséges intelligencia-menetrendet alakító kritikus beszélgetésekkel vette kezdetét. A St. Regis Saadiyat-szigeten ma és holnap több mint 300 résztvevővel zajló csúcstalálkozón egyre nagyobb hangsúlyt kap a nyitott és a zárt forráskódú mesterséges i...
Back to Newsroom